Trápení s i/y, diagram a FIE

Proč to ve druhé třídě, kde se i/y učíme rozlišovat, ještě jde, proč to s vyjmenovanými slovy vrže a proč ve čtvrté třídě s nástupem koncovek podstatných jmen polovina třídy odpadá? Protože musí hlídat hodně jevů a oni jsou zvyklí soustředit se jen na jeden. Umí si pohlídat měkké a tvrdé souhlásky, mají naučené vyjmenovaná a příbuzná slova (ano, opravdu naučená, protože odvodit myslivce od slova myslet není jednoduché) nebo se soustředí na koncovky podstatných jmen. Jenže učitel to chce všechno dohromady. Takže co s tím?

Udělat přehled. Jeden podobný přikládám. A dítě si v něm jako ve vývojovém diagramu hledá, jakým pravidlem se řídit. Ano, ze začátku to jde pomalu, ale časem se hledání zrychlí a zautomatizuje a dítě bude vědět PROČ má jaké i/y napsat. Diagram se dá zjednodušit podle toho, kolik jevů musí dítě hlídat. Ve čtvrté třídě stačí číslice 1 až 3 a za slovo, kde se doplňuje i/y napíše dítě číslovkou zdůvodnění 1 – měkké a tvrdé souhlásky, 2 – vyjmenovaná a příbuzná slova, 3 – vzory podstatných jmen. Nenechte je v té džungli pravidel ztratit!

Diagram vhodný pro 5. ročník

Pokud jde o zaměření pozornosti na více jevů, výborný je instrument FIE Od jednotky ke skupině, kde děti nejprve označují počet jednotek ve skupině, postupně musí označit správný počet a tvar a nakonec dělají skupinky, kde musí zaměřit pozornost na počet, tvar i barvu. Není to vůbec jednoduché. Ale je to výborná průprava pro všechny činnosti, kde se musíme soustředit na více věcí na jednou. Což při psaní bezesporu musíme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *